|
|
\require{AMSmath}
Bepalen eerste afgeleide
In de opgave: (1-cos t)/ sin t + 5 cos pi/3; weet ik geen raad met het deel achter het optelteken. Volgens mij luistert dit naar f = C.u en wordt f'= C.u'; zodat dy/dx= 5 x (-sin pi/3) x d/dx (pi/3)= 5 x (-sin pi/3) x 0 = 0. Immers pi/3 = C. Helaas is de uitkomst 1 / 2 cos kwadraat t/2. Dat snap ik helaas nog niet!
Johan
Student hbo - zondag 2 november 2008
Antwoord
5cos(pi/3) is een constante. De afgeleide daarvan is dus zonder verdere omhaal gelijk aan nul. Dan hebben we de term (1-cos(t))/sin(t). Met behulp van de quotientregel vinden we daarvan de afgeleide: (sin(t)·sin(t)-(1-cos(t))·cos(t))/sin2(t)= (sin2t-cost+cos2t)/sin2t=(1-cos(t))/sin2t= (1-cos(t)/(1-cos2t)=(1-cos(t))/((1+cos(t)(1-cos(t))= 1/(1+cos(t)). Dat is een mooie uitkomst waar je verder best genoegen mee zou kunnen nemen.
De opgaven verzinner heeft nu bedacht dat je 1+cos(t) ook wel anders zou kunnen schrijven. Dat gaat als volgt: Uit de formule cos(2t)=2cos2(t)-1 volgt ook: cos(t)=2cos2(t/2)-1 Dus 1+cos(t)=1+2cos2(t/2)-1=2cos2(t/2) Waarna het antwoord van de opgave ook gechreven kan worden als 1/(2cos2(t/2)). Maar of dat een mooier antwoord is dan 1/(1+cos(t)) hangt maar helemaal af van wat je verder met die afgeleide wil.

|
Vragen naar aanleiding van dit antwoord? Klik rechts..!
maandag 3 november 2008
|
|
home |
vandaag |
bijzonder |
gastenboek |
statistieken |
wie is wie? |
verhalen |
colofon
©2001-2023 WisFaq - versie 3
|